İçeriklerinize Özen Gösterin

Her ne kategoride paylaşım yapıyorsanız yapın, içerikleriniz kaliteli, dikkat çekici ve insanları yönlendirmeli. Yani bir pazarlamacı gibi hareket etmelisiniz.


Biraz Süsleme Yapın

İnstagram keşfette insanların ilgi alanlarına göre paylaşımlar gösteriliyor. Çünkü instagram paylaşımların ne ile alakalı olduğunu anlayabiliyor. Örneğin köpek fotoğrafları beğenen birisinin keşfette köpek paylaşımlarını görmesi gibi. Dolayısıyla içeriklerinize bu tür görseller ekleyebilirsiniz. Böylelikle köpek resimlerini beğenen kullanıcılarda sizin paylaşımınızı görebilir.


Konum Eklemek

İnstagram’da keşfetteki gönderilerin bazılarında konum var. Bunlarda genellikle yemek, doğa, gezi sayfalarında oluyor. Eğer konum eklenmesi gereken bir tür de hesabınız var ise kesinlikle eklemelisiniz.


Zamanlamayı İyi Ayarlayın

İnstagram’da en iyi paylaşım zamanları sabah 07:00-09:00 arası, öğlen 11:00-14:00 arası, akşam ise 17:00-19:00 olarak istatistik firmaları tarafından belirlenmiştir.

Bunların mantıklı açıklaması elbette var. Sabahları işe giderken arabada yolda canımız sıkılıyor ve instagrama bakıyoruz. Öğle aralarında çalışanlar genellikle zaman geçirmek için instagrama girerler. Akşamları ise iş ve okul bitiminden sonra instagram aktif olmaya başlar.


Kaydettirmeye Çalışın

Düşünün ki siz instagramda gezerken bir içerik gördünüz ve kaydettiniz. Acaba neden? İçeriğe daha sonra bakmak için kaydetme ihtimaliniz oldukça yüksek. Dolayısıyla öyle bir içerik paylaşın ki insanlar bunu kaydetsin ve sizinde keşfete çıkma ihtimaliniz artsın.


Yorumlaşmayı Dikkatli Yapın

Eğer diğer sayfalar ile karşılıklı yorumlaşıyorsanız, dikkat etmeniz gerekenler var. İnstagram artık emojili, 1-2 kelimelik yorumları spam olarak algılıyor, hiç görmüyor bile. O yüzden yapacağınız yorumların 3-4 kelimeli ve emojili olmasına dikkat edin.Paylaşımdan Sonra Neler Oluyor?

Hemen söyleyelim. Paylaşım yaptığınız andan itibaren instagram içeriğinizi gözetliyor. İlk bir saat içinde yapılan etkileşimler çok önemli. İlk satte yapılan etkileşimlere göre, diğer saatlerde daha çok kullanıcıya gösteriliyor. Eskiden paylaşımları sırayla her hesap görebilirdi. Artık ilgi alanına gösteriliyor.

Örneğin instagram’a ara sıra giren bir kullanıcı, anasayfasında hep yüksek takipçili hesapların paylaşımlarını görür. Eğer hep aktif bir kullanıcı olsaydı, diğer hesaplarında gönderilerini görebilirdi.


Keşfete Düştüğünüzü Nasıl Anlarsınız

Yukarıda bahsettiğim gibi hesabınızı işletme hesabına geçirmeniz gerekiyor. Orada erişimin nereden geldiği belirtilmekte. Anasayfa’dan, etiketlerden ve diğerden gibi. Diğer kısmında bir bile yazsa, keşfetten sizi bir kişi görmüş demektir. 


Paylaşım zamanı
Ayarlar > İstatistikler  > Hedef Kitle > Takipçiler sekmesinden takipçilerinizin hangi günlerde hangi saatlerde daha çok online olduğunu görebilirsiniz.
Böylelikle paylaşımlarınızı buna göre belirleyebilir ve en çok etkileşim alacağınız saatte paylaşım yapabilirsiniz.

Yorum ve beğeni
Keşfete düşmenin en önemli maddelerinden biridir. Beğendiğiniz sayfaların altına yorumlar yaparak etkileşime girebilirsiniz. Siz yorum yaptıkça emin olun onlar da size kesinlikle dönüş sağlayacaktır.
Bu işlem size keşfete düşme yolunda en büyük engeli aşmanıza yardımcı olacaktır.

Keşfet gönderilerine yorum
Sadece ilgili sayfalara değil keşfetinizde çıkan gönderilere de yorum yapmanız gerekmektedir. Bunu denedim ve olumlu sonuçlar aldığımı söyleyebilirim.

Yüksek takipçili sayfalara yorum
Sizden fazla takipçili olan sayfalara yorum atarak dönüş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Sayfa büyüklüğüne göre 100B-500B arası sayfalara yorum atabilirsiniz.
Size dönüş yaptıklarında büyük bir avantaj yakalamış olacaksınız.

Erişim & Gösterim
Erişim: Gönderilerinin herhangi birini gören tekil hesap sayısıdır.
Gösterim: Tüm gönderilerinin toplam kaç kez görüldüğü.

Keşfete düşmenin temel mantığı: Kısa süre içerisinde gönderilerin almış olduğu erişim ve kaydet sayısı